Sriubos buvo verdamos nuo tų laikų, kai žmonės išmoko gaminti valgyti ant ugnies. Jie virdavo tiek paprastus sultinius, tiek įmantrias sriubas, kurios buvo patiekiamos kaip atskiras patiekalas. Nenuostabu, kad sriubos buvo verdamos visame pasaulyje, o jų populiarumas neblėsta net ir šiais laikais. Nors dalis žmonių teigia, kad jie nemėgsta sriubų dėl to, kad sriubos nesuteikia sotumo jausmo, nėra maistingos, skanios, bet jie tikrai klysta! Sriubos gali būti tiek visai paprastai pagamintos, tiek labai sočios, maistingos. Tad koks yra pačios skaniausios sriubos receptas?
Galiu atsakyti, kad toks receptas… neegzistuoja. Taip, turiu jus nuvilti, nes teks susikurti skaniausios sriubos receptą patiems! Užtenka žinoti keletą sriubų virimo gudrybių ir galėsite mėgautis pačia gardžiausia sriuba, kuri patiks net ir išrankiausiems.
Pagrindinė sriubos sudedamoji dalis – sultinys
Iš pradžių turite nuspręsti, iš kokio sultinio gaminsite sriubą. Sultiniai būna pagaminti iš daržovių, mėsos (geriausia naudoti mėsą su kaulu) ar tik iš jos kaulų. Sultinį galite gamintis atskirai ir tada jį naudoti kaip sriubos pagrindą. Dažniausiai toks sultinys bus gaminamas iš daržovių ar mėsos kaulų. Kitas būdas yra sultinį iš mėsos ir sriubą virti kartu. Šis variantas ir vienas sveikiausių, ir paprasčiausių, o ir laiko sutaupysite. Dažniausiai taip gaminamos vištienos sriubos, barščiai, sriubos su jautiena, kiauliena ir pan.
Jeigu patys nenorite virti sultinio, galite naudoti jau pagamintus sultinius, kuriuos rasite prekybos centruose. Taip pat tinka ir sultinio kubeliai, milteliai, bet reiktų atkreipti dėmesį į jų kokybę, sudedamąsias dalis ir rinktis kuo labiau kokybiškus.
Pasirinkite, kokią mėsą naudosite virdami sriubą
Toliau renkamės mėsą, iš kurios virsime sriubą. Populiariausios sriubos yra pagamintos su įvairiomis vištienos dalimis. Jeigu naudosite vištienos dalis su kaulu, atskirai sultinio jau nebereikės naudoti. Taip pat tiks ir įvairios jautienos, kiaulienos dalys su kaulu. Žinoma, tinka ir vištienos dalys be mėsos, pavyzdžiui, vištienos blauzdelių mėsa, krūtinėlė, bet tada jau reiktų naudoti ir sultinį. Galite rinktis ir žuvį, dažniausiai sriubos gaminamos su lašiša ar upėtakiu. Taip pat tinka ir jūrų gėrybės: krevetės, midijos.
Kita sriubų sudedamoji dalis – daržovės
Nors sriubas galima gaminti ir be mėsos, bet daržovės yra būtinos. Jas galima naudoti pačias įvairiausias: bulvės, morkos, svogūnai, salierai, burokėliai, brokoliai, moliūgai, pomidorai, kopūstai ir t.t. Jeigu sriubą gaminsite be mėsos, išvirtas daržoves sutrinkite ir mėgaukitės trinta sriuba. Taip pat nepamirškite ir ankštinių daržovių: pupelių, lęšių, žirnių, avinžirnių. Jie suteiks maistingumo, sotumo bei priduos malonų skonį ir tekstūrą sriubai. Juos galima naudoti tiek šviežius, tiek konservuotus.
Jeigu norite sriubai suteikti ryškesnį skonį, galite puode ar keptuvėje pakepinti svogūnus, morkas, salierus. Taip pat kai kurias daržoves galite iškepti orkaitėje, pavyzdžiui, moliūgus, pomidorus ar net burokėlius.
Kruopos sriubai suteiks sotumo
Nepamirškite į sriubą įdėti ir saujelės kruopų, kurios suteiks sotumą, papildomą skonį ir priduos tirštumo. Nors sriubai užtenka tik bulvių, bet visada siūlau įdėti bent truputį kruopų. Geriausiai tinka ryžiai, perlinės kruopos, miežinės kruopos. Galite naudoti ir grikius, avižinius dribsnius, bolivines balandas, bulgurą ir pan. Jeigu gaminate trintą sriubą, kruopų galite nenaudoti.
Skaniausios sriubos paslaptis – druska ir prieskoniai
Kad ir kokią sriubą begamintumėte, bet druska yra būtinas ingredientas. Be jos net iš pačių geriausių produktų pagaminta sriuba bus prėska, neskani. Nepamirškite svarbios taisyklės, kad druskos reikia įberti į virimo pabaigą. Druskos skonis atsiskleidžia tik po tam tikro laiko, tad geriau jos naudokite mažiau.
Kitas dažnai sutinkamas sriubos prieskonis yra juodieji pipirai. Jie gali būti naudojami tiek malti, tiek grūdeliais. Dažnai naudojami ir lauro lapai, bet išvirus sriubai juos būtina išimti, nes sriuba gali tapti kartaus skonio. Sriubos neatsiejamos ir nuo šviežių prieskoninių žolelių. Puikų skonį priduoda krapai, petražolės, kalendros. Jas galima naudoti ir džiovintas. Kitus prieskonius rekomenduoju naudoti saikingai, nes jie gali pernelyg užgožti sriubą. Taip pat reikia atsižvelgti ir į tai, kokias naudojate daržoves. Pomidorų sriuba puikiai derės su bazilikais, raudonėliais. Čili sriubai aromatingą skonį suteiks kuminas, kajeno pipiras, česnakas ir t.t.
Pagaliau einame virti skaniausios sriubos!
Kai nuspręsite kokius produktus naudosite, sriubos gaminimo eiga galėtų atrodyti šitaip (žinoma, tai yra tik vienas iš galimų pavyzdžių):
- Puode pakepinate smulkiai supjaustytas daržoves, tokias kaip svogūnas, morkos, salierai, česnakas.
2. Jeigu reikia, atskirai ar su šiomis daržovėmis pakepinate ir nedideliais gabaliukais pjaustytą mėsą.
3. Supilate sultinį, jį užkaičiate, tada sumažinate iki nedidelės kaitros.
4. Į puodą sudedate kruopas, daržoves ar mėsą. Juos reiktų dėti pagal virimo trukmę – iš pradžių dedate produktus, kurie verda ilgiausiai.
5. Kai sriuba jau bus išvirusi, įberkite druskos, prieskoninių žolelių, juodųjų pipirų ar kitų prieskonių. Leiskite sriubai pastovėti apie 20 minučių.
6. Patiekdami sriubą, galite ją pagardinti grietine, grietinėle, tarkuotu sūriu ar ant viršaus uždėkite batono skrebučių.